Election results

District and Parish 2019 Election results

District and Parish Councillor 2 May 2019 results.

District Councillor results

Parish Councillor results

Downloadable results

You can also download the full results here:

District Councillor results

Appleton Wiske and Smeatons

Stephen Watson of the Conservative Party has been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
RICHARDSON Jane Elizabeth (Address in Hambleton) Labour and Co-operative Party 63
WATSON Stephen (Address in Hambleton) The Conservative Party Candidate 595 Elected
YORKE Fiona Elizabeth 22 Boynton Road, East Cowton, Northallerton, DL7 0EA The Green Party 246

Bagby and Thorntons

Andy Robinson, Independent candidate, has been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BAKER Bob High Crosby House, 9 The Stonebow, Thornton Le Beans, Northallerton The Conservative Party Candidate 513
ROBINSON Andy 2 West View, Borrowby, Thirsk, YO7 4QX Independent 573 Elected

Bedale

Mike Barningham, Carl Anthony Les and John Noone have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BARNINGHAM Mike Pine Lodge, Pinewood Grove, Bedale, North Yorkshire, DL8 2BQ Conservative Party Candidate 1147 Elected
CHALONER Michael Edwin 19 Spruce Gill Avenue, Aiskew, Bedale, North Yorkshire, DL8 1DN Green Party First Choice Candidate 670
FAIREY Patricia Mary 6 Stapleton Close, Bedale, DL8 2UA Green Party Third Choice Candidate 617
LES Carl Anthony The Rosary, Kirklington, Bedale, DL8 2LX Conservative Party Candidate 1032 Elected
NOONE John 9 Masham Road, Bedale, DL8 2AF Conservative Party Candidate 1168 Elected
SAWYER Matthew James 21 Low Street, Leeming Bar, Northallerton, DL7 9BW Green Party Second Choice Candidate 548
WALTER Charmian 4 Lead Lane, Brompton, Northallerton, DL6 2RG Labour Party 246

Easingwold

Nigel Antony Knapton, Malcolm Taylor and Paula Ruth Thompson of the Conservative Party have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
HART Bryony (Address in Hambleton) Labour Party 734
HOWARTH PULLEYN Nick (Address in Hambleton) Labour Party 689
KNAPTON Nigel Antony 4 Crabmill Lane, Easingwold, York, YO61 3DE The Conservative Party Candidate 1463 Elected
PEARCE Deanna Maria (Address in Hambleton) Labour Party 638
SHEPHERD Shirley Ann 8 Rowan Avenue, Easingwold, York, YO61 3RX   927
TAYLOR Malcolm 2 The Stables, Village Farm, Main Street, Alne, York, YO61 1RT The Conservative Party Candidate 1312 Elected
THOMPSON Paula Ruth (Address in Hambleton) The Conservative Party Candidate 1092 Elected

Great Ayton

Richard William Hudson and Ron Kirk of the Conservative Party have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
HUDSON Richard William Church Bank House, Ingleby Greenhow, Great Ayton, North Yorkshire, TS9 6LL The Conservative Party Candidate 851 Elected
KIRK Ron 2 Rosehill, Great Ayton, North Yorkshire, TS9 6BH The Conservative Party Candidate 909 Elected
LAND Nicholas Mark Low Farm House, Ingleby Greenhow, Great Ayton, North Yorkshire, TS9 6RG Liberal Democrats 472
MUCKLOW Glyn Pauline 33A Hollygarth, Great Ayton, Cleveland, TS9 6NG Labour Party 352
SHORT Richard Thomas 102 Guisborough Road, Great Ayton, North Yorkshire, TS9 6QJ Liberal Democrats 537

Hutton Rudby

Bridget Susan Fortune of the Conservative Party has been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
FORTUNE Bridget Susan 24 South Side, Hutton Rudby, Yarm, TS15 0DD The Conservative Party Candidate 633 Elected
REED Pauline Mary 44 Langbaurgh Road, Hutton Rudby, Yarm, North Yorkshire, TS15 0HL Labour Party 259
RYAN Nick 4 Ingleby Road, Great Broughton, Middlesbrough, TS9 7ER Liberal Democrats 180

Morton-on-Swale

Brian Phillips of the Conservative Party has been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
MITCHELL Trevor 29 North End, Osmotherley, Northallerton, DL6 3BA Labour Party 229
PHILLIPS Brian Bridge Close, Warlaby, Northallerton, North Yorkshire, DL7 9JS The Conservative Party Candidate 934 Elected

Northallerton North and Brompton

Isobel Sanderson of the Conservative Party and Independent candidate Paul Anthony Atkin have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
ANDERSON Sally Anne 39 Northallerton Road, Brompton, Northallerton, DL6 2QA Labour Party 431
ATKIN Paul Anthony 61 Quaker Lane, Northallerton, DL6 1EE Independent 702 Elected
BLADES David Maurice Greenways, Bullamoor Road, Northallerton, DL6 3QW The Conservative Party Candidate 469
LAMBERT Joseph Andrew Clarke (Address in Hambleton) Independent 473
SANDERSON Isobel Hallikeld Farm, Long Lane, Brompton, Northallerton, DL6 2UF The Conservative Party Candidate 504 Elected

Northallerton South

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
DICKINSON Caroline Anne 124 Bankhead Road, Northallerton, DL6 1JD The Conservative Party Candidate 844 Elected
HEASMAN Michael (Address in Hambleton) The Conservative Party Candidate 526
RAMSDEN Gerald 17 Stockdale Court, Northallerton, DL6 1DL Labour Party 527 Elected

Osmotherley and Swainby

John David Hugill of the Conservative Party has been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BODY Joseph James (Address in Hambleton) Labour Party 79
GRIFFITHS Jackie 60 Meadowfield, Stokesley, Middlesbrough, TS9 5HH Liberal Democrats 163
HUGILL John David Turtle Hill Farm, Faceby, TS9 7BZ The Conservative Party Candidate 648 Elected
YORKE John 22 Boynton Road, East Cowton, Northallerton, DL7 0EA The Green Party 121

Raskelf and White Horse

Jillian Wendy Mortimer of the Conservative Party has been elected

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
LAW John Timothy 1 Rose Cottage, The Nookin, Husthwaite, YO61 4PY The Green Party 396
MORTIMER Jill (Address in Hambleton) The Conservative Party Candidate 560 Elected

Romanby

Kevin George Hardisty and Peter Robert Wilkinson of the Conservative Party have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
HARDISTY Kevin George 8 Wycliffe Avenue, Romanby, Northallerton, DL7 8SZ The Conservative Party Candidate 1096 Elected
HAZELDINE Brian Leslie 4 Ormesby Crescent, Northallerton, North Yorkshire, DL7 8RP Labour Party 576
WILKINSON Peter Robert 88 St James Drive, Northallerton, North Yorkshire, DL7 8YW The Conservative Party Candidate 1012 Elected

Sowerby and Topcliffe

Peter Bardon and Mark Stewart Robson of the Conservative Party have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BARDON Peter 25 Saxty Way, Sowerby, Thirsk, North Yorkshire, YO7 1SG The Conservative Party Candidate 993 Elected
KETT Rosie (Address in Hambleton) Labour Party 561
ROBSON Mark Stewart 23 Topcliffe Road, Sowerby, YO7 1RX The Conservative Party Candidate 1002 Elected
WRIGHT Jerome Scott Dawson (Address in Hambleton) Labour Party 519

Stokesley

Bryn Griffiths of the Liberal Democrats and Andrew Paul Wake of the Conservative Party have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
CHAPMAN Paul Michael Brunlea, Tame Bridge, Stokesley, TS9 5LQ Liberal Democrats 813
DRIVER Eileen 61 Cleveland Avenue, Stokesley, TS9 5HB Labour and Co-operative Party 341
GILL Claire Rosalyn (Address in Hambleton) The Conservative Party Candidate 659
GRIFFITHS Bryn 60 Meadowfield, Stokesley, North Yorkshire, TS9 5HH Liberal Democrats 1184 Elected
WAKE Andy 3 Copsewood Walk, Stokesley, Middlesbrough, Cleveland, TS9 5HZ The Conservative Party Candidate 927 Elected

Tanfield

David Anthony Webster of the Conservative Party has been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
MANNIX Anne Evelyn (Address in Hambleton) Labour and Co-operative Party 209
WEBSTER David Anthony High Garth, Well, Bedale, DL8 2QQ The Conservative Party Candidate 600 Elected

Thirsk

Gareth Wedgwood Dadd and Dave Elders of the Conservative Party have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BROWN Diane Louise 12 Kestrel Drive, Carlton Miniott, Thirsk, YO7 4RL The Green Party 413
DADD Gareth Wedgwood The Old Black Bull, Thormanby, York, YO61 4NN The Conservative Party Candidate 1151 Elected
ELDERS Dave 1 Millers Road, Thirsk, YO7 1UG The Conservative Party Candidate 990 Elected
MISSEN Marcus Ridley (Address in Hambleton) Labour Party 236
SMITH Phil (Address in Hambleton) Labour Party 219

Parish Councillor results

Carthorpe

Kevin Askham, Keith Bartlem, Charles Craggs, Martin Deal and Jonathon Jessop have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
ALDERSON Ralph Christopher (Address in Hambleton)   30
ASKHAM Kevin Michael (Address in Hambleton)   36 Elected
BARTLEM Keith Andrew (Address in Hambleton)   35 Elected
CRAGGS Charles Clive (Address in Hambleton)   49 Elected
DEAL Martin James Beech House, Carthorpe, Bedale, DL8 2LF   46 Elected
JESSOP Jonathon (Address in Hambleton)   48 Elected

Crakehall

Al Beal, David Holt, Jonathan Neale, David Shaw and John Wilson have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BEAL Al Pinfold Rise, Station Road, Crakehall, Bedale, DL8 1HJ   110 Elected
HOLT David Jonathan 15 Coronation Road, Little Crakehall   113 Elected
NEALE Jonathan Christopher Summer Farm, Station Road, Crakehall, Bedale, DL8 1TX   139 Elected
SHAW David Andrew Victoria House, Little Crakehall, Bedale, DL8 1JQ   108 Elected
SHEPHARD John Michael (Address in Hambleton)   50
VENTHAM Darren Neil (Address in Hambleton)   99
WILSON John David High Mill Farm, Crakehall, Bedale, North Yorkshire, DL8 1JH   113 Elected

Easingwold

Clive Barnes, Kathleen Butcher, Caroline Fletcher, Panda Gledhill, Frank Johnston-banks, Neil Madden, Peter Nottage, Kelly Osborne, Shirley Shepherd, Richard Tanfield and Richard Varney have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BARNES Clive Bramley House, 1 Orchard Close, Easingwold, YO61 3FD Independent 627 Elected
BUTCHER Kathleen Sheila 3 St Johns Mount, Thirsk Road, Easingwold, YO61 3HG   589 Elected
FLETCHER Caroline Mitchell (Address in Hambleton) Independent 461 Elected
GLEDHILL Panda 2 Central Avenue, Easingwold, York, YO61 3DH   712 Elected
JOHNSTON-BANKS Frank 7 Sandholme Close, Easingwold, York, YO61 3JJ   695 Elected
MADDEN Neil (Address in Hambleton) Independent - for a better Easingwold 695 Elected
NOTTAGE Peter James Topcroft, Millfield Lane, Easingwold, YO61 3JP Independent 761 Elected
OFFERSENCHRISTENSEN Cherylynn (Address in Hambleton)   223
OSBORNE Kelly Marie 7 Uppleby, Easingwold, YO61 3BQ   569 Elected
SHEPHERD Shirley Ann 8 Rowan Avenue, Easingwold, YO61 3RX   792 Elected
TANFIELD Richard 24 Leasmires Avenue, Easingwold, York, YO61 3DU   514 Elected
VARNEY Richard Norman (Address in Hambleton) Independent 452 Elected

Great and Little Broughton

Geoffrey Ablett, David Ashton, Helen Eldabe, Robert Jones, David Moreton, Michael O'Neill and Susan Wilmot have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
ABLETT Geoffrey 32 Kirkby Lane, Great Broughton, TS9 7HG   206 Elected
ASHTON David William Holme Croft, 4 The Holme, Great Broughton, TS9 7HF   250 Elected
COADY Martin Stephen Edward (Address in Hambleton)   84
ELDABE Helen Margaret (Address in Hambleton)   118 Elected
JONES Robert William Goodburn 14 The Holme, Great Broughton, North Yorkshire, TS9 7HF   159 Elected
MORETON David (Address in Hambleton)   138 Elected
O`NEILL Michael (Address in Hambleton)   102 Elected
WILMOT Susan Beck House, Great Broughton, Middlesbrough, TS9 7EZ   224 Elected

Hornby

Scott Ferrie, Gareth Fisher, Guy Newnam and Grant Tuer have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
FERRIE Scott Macfarlane Carthagena Farm, Hornby, DL6 2JP   33 Elected
FISHER Gareth James Tudor Cottage, Hornby, Northallerton, DL6 2JQ   31
NEWNAM Guy George Xavier West View, Hornby, Northallerton, DL6 2JJ   38 Elected
TUER Grant Fraser Home Farm, Great Smeaton, Northallerton, DL6 2EP   40 Elected

Kirkby Fleetham With Fencote

Alison Booth, Pat Bradley, Christopher Coop, Anne Herbert and Gary Jones have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BOOTH Alison Mary Elizabeth (Address in Hambleton)   142 Elected
BRADLEY Pat Hibray, Lumley Lane, Kirkby Fleetham, Northallerton, DL7 0SH   104 Elected
COOP Christopher Robert 10 Village Way, Kirkby Fleetham, Northallerton, North Yorkshire, DL7 0TW   110 Elected
HERBERT Anne Patricia Carlton House, 22 Lumley Lane, Kirkby Fleetham, Northallerton, DL7 0SJ   146 Elected
JONES Gary Prospect House, Great Fencote, Northallerton, North Yorkshire, DL7 0RX Independent 99 Elected
MITTON Michael Julian Rose Cottage, Great Fencote, Northallerton, North Yorkshire, DL7 0RX   95

Scruton

Simon Britton, Trevor Howe, Phillip Langan, Sydney Nye and Michael Widmer have been elected.

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BRITTON Simon Checkley The Cottage, Scruton, Northallerton, North Yorkshire, DL7 0RG   123 Elected
HOWE Trevor Douglas 5 East Grange Close, Scruton, Northallerton   172 Elected
LANGAN Phill Fencedyke Cottage, Fleetham Lane, Scruton, DL7 0RL Retired Police Officer; Independent 137 Elected
NYE Syd 1 East Grange Close, Scruton, DL7 0TZ Independent 153 Elected
STANNARD Kev (Address in Hambleton) Armed Forces Veteran Independent 72
WIDMER Michael Scott Stone Mole House, Low Street, Leeming Bar, North Yorkshire, DL7 9LU   113 Elected

Whorlton

Name of Candidate Address of candidate Description of Candidate (if any) Votes
BRISLEY Stephen Peter Inglestone, Heathwaite, Swainby, Northallerton, DL6 3DS   146 Elected
HANNON Dolly 4 Black Horse Lane, Swainby, DL6 3EW   138 Elected
LEMMON Robert William (Address in Hambleton)   98
TRIBICK Howard 3 Black Horse Lane, Swainby, Northallerton, North Yorkshire, DL6 3EQ   161 Elected
TRIBICK Jenny 3 Black Horse Lane, Swainby, Northallerton, North Yorkshire, DL6 3EQ   138 Elected
WRIGHT Alistair Whorlton House Farm, Whorlton, Northallerton, North Yorkshire, DL6 3HT   119 Elected